PortalForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sistemi Bankar në Shqipëri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KLoDi
Super Antare
Super Antare
avatar

Male Numri i postimeve : 244
Age : 26
Registration date : 18/12/2008

MesazhTitulli: Sistemi Bankar në Shqipëri   Fri Dec 19, 2008 8:07 am

Sistemi Bankar në Shqipëri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
milanist4ever
Antare++
Antare++
avatar

Male Numri i postimeve : 58
Age : 27
Registration date : 15/01/2009

MesazhTitulli: Re: Sistemi Bankar në Shqipëri   Fri Jan 16, 2009 12:44 pm

SISTEMI BANKAR

Banka e Shqiperise eshte i vetmi autoritet per licencimin e bankave per te ushtruar veprimtari bankare ne Shqiperi. Banka e Shqiperise percakton me akt nenligjor shumen e kapitalit minimal fillestar te bankave dhe ndryshimin e kesaj shume nga njera periudhe ne tjetren.

Nese nje banke e huaj propozon te zoteroje me shume se 10% te kapitalit te nenshkruar te nje banke, banka e huaj duhet te jete e autorizuar nga autoritetet perkatese te kryeje veprime te pranimit dhe te grumbullimit te depozitave ne para, ose fonde te tjera te ripagueshme ne vendin e huaj ku drejtoria e saj qendrore ka seline.


Ne Shqiperi veprojne 12 banka te nivelit te dyte
Ne Shqiperi veprojne aktualisht 12 banka te nivelit te dyte, te licensuara nga Banka e Shqiperise. Deri ne fund te vitit 1998, ne Shqiperi ishin licensuar nga banka qendrore 10 banka te nivelit te dyte, nder te cilat dy me kapital teresisht shteteror, Banka e Kursimeve dhe Banka Kombetare Tregtare. Me pas eshte pajisur me licence edhe "Fefad Bank" dhe se fundi dega ne Tirane e "Bankes se Pare te Investimeve" sh.a. Ne Shqiperi jane licensuar nga Banka e Shqiperise keto banka te nivelit te dyte: "Banka Kombetare Tregtare", "Banka e Kursimeve", "Banka Italo-Shqiptare", "Banka Arabo-Shqiptare Islamike", "Banka Dardania', "Tirana Bank", "Dega e Bankes Kombetare te Greqise", "Banka Nderkombetare Tregtare", "Dega e Bankes Alpha Credit A.E", "Banka Amerikane e Shqiperise", "Fefad Bank" dhe "Dega ne Tirane e Bankes se Pare te Investimeve".

Informacion per sistemin bankar

Sistemi bankar ne Shqiperi funksionon me dy nivele.
Banka e Shqiperise (niveli i pare) eshte institucioni financiar kryesor i vendit e cila krijon aplikon politikat fiskale ne perputhje me legjislacionin perkates. Veprimatrine e saj ajo e bazon ne ligjin Nr 8269, date 23.12.1997 "Per Banken e Shqiperise" si dhe amendamentet e bera atij.
Bankat e nivelit te dyte jane bankat egzekutive te politikave dhe te sherbimeve te sistemit financiar. Ne Shqiperi operojne 16 Banka te nivelit te dyte.

Parimet baze qe duhet t'ju udheheqin ne aplikimin per kredi
Marrja e nje kredie ne nje banke apo institucion tjeter kredidhenes, nga nje biznes apo individ, eshte nje proces i gjate dhe i veshtire negocimi i cili shoqerohet nga disa kushte te pergjitheshme qe duhen plotesuar nga kredimarresi. Njohja e ketyre kushteve eshte nje domosdoshmeri thelbesore per te qene te suksesshem ne negocime me oficeret e kredive.
Oficeri i kredise mund tju jape kredi
Tabela e Kredive
Tabela e kredive shpreh qarte interesat e kredive me baze vjetore te aplikuara ne bankat e nivelit te dyte. Gjithashtu ne te mund te gjeni banken me te pershtateshme per aplikim kredie referuar kerkesave tuaja si dhe kushteve qe ofrojne keto banka. Ne te do te gjeni ssine maksimale te kreditimit ne vlere, kohen e ripagimit te kredise ne vite, kolateralin e nevojshem qe ju duhet dhe ndonje kusht specifik tjeter.

Tabela e Interesave te Depozitave
Ne kete tabele do te gjeni interesat e depozitave te cdo banke ne monedhat LEK, USD, EUR.
Niveli i dytë bankar në Shqipëri
Bankat e nivelit te dyte ne shqiperi funksionojne ne baze te LIGJIT NR. 8365, DATE 2.7.1998
"PER BANKAT NE REPUBLIKEN E SHQIPERISE"
Ne kete ligji i cili perbehet nga nente kapituj dhe 73 nene do te gjeni:
Ne KREU I jepen DISPOZITA TE PERGJITHSHME te cilat jane te sanksionuara ne 6 nene.
Ne Kreun e II jane te pershkruara te gjitha procedurat e licensimit te nje banke te shprehura ne 8 nene.
Kreu III ben fjale per administrimin dhe drejtimin e nje bake te cilat jane shprehur ne 11 nene
Ne kreun e IV sqarohen veprimtarite e lejueshme te nje banke te nivelit te dyte 9 nene.
Ne kreun e V shprehen mardheniet e bankes me personat e lidhur me te gjithesjt 3 nene
Kreu VI shpreh Llogarite, Kontrolli, Inspektimi dhe menyra e raportimit te bankes 6 nene
Ne kreun e VII trajtohen shkeljet dhe denimet e bankes 4 nene
Kapitulli i tete Kujdestaria dhe likujdimi 18 nene
Kapitulli i nente dhe i fundit shpreh perseri dispozita te pergjitheshme ne 8 nene
Te gjithë bankat e licencuara deri më sot janë të tipit universal.
Ato ofrojnë shërbimet e mëposhtme:
pranojnë depozita
japin kredi
ofrojnë shërbimin e pagesave dhe të arkëtimeve
emetojnë, pranojnë dhe administrojnë mjete të pagesave
ndërmjetësojnë në transaksionet monetare
ofrojnë shërbimin e kasave të sigurimit
ofrojnë garanci bankare dhe garanci të tjera
shërbejnë si agjentë ose këshilltarë financiarë
ushtrojnë veprimtari të tjera bankare dhe financiareNe KRAHET e tua do jeme,
kur me force te mos kem
do te vij e do te mbaj shpirt
gjersa dhimbja te shkoj tej
SYTE e tu do te jeme,
erresire mos te ndiesh
do te flas me zerin tend
te kam JETE te kam PERJETE
Ne krahet e tua do jeme
perqafimin do ndiesh
do jetoj me Frymen tende
sa dhe fundi frike te kete!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sistemi Bankar në Shqipëri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca Natyrore / Shoqerore :: Biznesi-
Kërce tek: