PortalForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Studime Letrare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:17 pm

studime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:18 pm

Vepra e Gjergj Fishtës e Rizbuluar


Lahuta e malcis e Gjergj Fishtës, e përbërë nga 15612 vargje, të organizuara në tridhjetë njësi të veçanta, të cilat autori i quan kangë, përshkohet tejembanë nga rima si element i qartë dhe i theksueshëm i strukurës artistike të saj. Vështrimi i funksionit të rimës ndaras nga ritmi, nga intonacioni dhe nga eufonia e vargut, sikundër veprohet kësaj radhe në këtë kumtesë, mund të bëhet vetëm kushtimisht, sepse këto elemente të strukturës artistike të tekstit poetik janë gjithnjë të mpleksura, duke futur në trupin e njësisë ritmike vazhdimisht skemat e ndryshme të përsëritshmërive, kundërshtitë dhe plotësimet e tyre, të cilat janë fijet e semantikës poetike dhe të përjetimit estetik të tekstit. Në veprën Lahuta e malcis, rima është një element më fort i identifikueshëm dhe më veprues në konstruksionin artistik dhe semantik të saj, prandaj, kujtojmë se funksioni i saj mund të bëhet objekt analize dhe vlerësimi, pa cënuar integritetin e elementeve të tjerë artistikë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:19 pm

Aplikimi i rimës në këtë vepër poetike kaq voluminoze, e ka të deshifrueshëm fillim e mbarim synimin e autorit që ta bëjë sa më funksional monumentalitetin artistik të kryeveprës së vet. Monumentalitetit të Lahutës së malcis në planin e tematikës, në planin e ideve, në planin e ndërtimit dhe të funksionimit estetik, i përgjigjet edhe përfundimi kumbues i vargut dhe koncentrimi jashtëzakonisht i madh i kuptimeve poetike në vargjet e rimuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:21 pm

Ndoshta nuk duhet përkujtuar se rima përveç funksionit tingullor, ka funksion semantik, i cili është edhe funksioni parësor i saj, sepse sikundër na e pohon Lotman, në artin, i cili e përdor gjuhën si material, është e pamundur të ndahet tingulli nga kuptimi*. Po ky autor thotë se tingullimi muzikal i rimës është prodhim jo vetëm i fonetikës por edhe i semantikës së fjalës, punë që shihet qartë në rastet e rimave homonimike dhe të rimave tautologjike, ku këto të dytat karakterizohen edhe nga varfëria tingullore në krahasim me të parat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:22 pm

Gjergj Fishta e krijoi Lahutën e malcis me aspiratën krijuese që t'u dhuronte bashkëkombasve të tij një vepër që do të ishte burim i pashterrshëm i atdhedashurisë dhe i mbrojtjes së identitetit kombëtar, të integritetit kulturor e moral dhe të lirisë kombëtare si shkalla supreme e realizimit të jetës së kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:24 pm

Përderisa në planin qytetar e njerëzor ai u udhëhoq nga dashuria e madhe për atdheun, për gjuhën dhe për kombin, në planin krijues ai u udhëhoq nga frymëzimi i fuqishëm, çka shqiptohet qartë në vargjet:


" se pa ty, besa, moj Zanë,/vështirë se' i fjalë un mujë m'e thanë"* .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
DarLini
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 267
Age : 28
Location : albania
Job/hobbies : sporti
Humor : ska
Registration date : 21/01/2009

MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   Sat Jan 24, 2009 2:25 pm

E frymëzuar nga provinienca e zanws sw malit, vepra s'ka si të mos e synojë plotninë dhe përsosmërinë. Shqiptimi sa më i fortë i ideve atdhetare dhe modelimi sa më i bukur artistik i tyre, janë dy koordinatat ku shpaloset dhe ku rrezaton aspirata krijuese e Fishtës, e shqiptuar përjetësisht në veprën Lahuta e malcis.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.cipcop.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Studime Letrare   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Studime Letrare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Te Tjera :: Lajme :: Lajmet e dites-
Kërce tek: