PortalForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "The Reader" filmi "me i keq" mbi Holocaustin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sexy_Girl
Antare++
Antare++
avatar

Numri i postimeve : 96
Registration date : 17/01/2009

MesazhTitulli: "The Reader" filmi "me i keq" mbi Holocaustin   Wed Feb 18, 2009 1:22 am


Performanca e Kate Winslet ne filmin "The Reader" e nominuar per Oskar eshte kritikuar nga ekspertet e Holocaustit, te cilet bejne thirrje qe filmi te injorohet ne ceremoninë e radhes te ndarjes se çmimeve Oskar.
Aktorja britanike luan rolin e Hanna Schmitz; nje roje te pashkolle te kampit Auschwitz, e cila vendoset para gjyqit per krime te tmerrshme te luftës.

Winslet eshte lavdëruar shume per punen e saj ne film, duke fituar çmimet Golden Globe dhe Bafta, ndërsa parashihet te fitoje edhe Oskar ne ceremoninë qe do te zhvillohet gjate vikendit.

Por Ron Rosenbaum, gazetari i cili shkoi librin "Explaining Hitler", ka kritikuar filmin "The Reader" duke e etiketuar si filmin me te keq te bere per Holocaustin.

"Ky eshte nje film qëllimi esencial i metaforës se te cilit eshte te justifikoje gjermanet e periudhës naziste nga bashkepjesemarja ne krimet e asaj kohe", ka thene Rosenbaum.

Ai thotë edhe se filmi eshte tepër i lidhur me karakterin e Winslet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
"The Reader" filmi "me i keq" mbi Holocaustin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Revista Webalbania :: Lajmet e Fundit Nga Bota e Yjeve-
Kërce tek: